ЖИЗНЕН ЦИКЪЛ НА ПЛАСТМАСОВИТЕ ПРОЗОРЦИ

 

Производството на PVC  прозорци е съвкупност  от много дейности.Тук ще се опитаме да разгледаме целия процес –от производството до рециклирането  и да направим разлика  между производители на профили, производители на прозорци  и монтаж на прозорци.

1.       ПРОИЗВОДСТВО НА ПРОФИЛИ ЗА PVC  ПРОЗОРЦИ

Жизнения цикъл на PVC прозореца стартира с производствтото на основният структурен елемент, а именно самият профил. Процесът е технически труден. Фирмата производител трябва да предложи цялостна система – каса, крило, стъклодържачи, допълващи елементи. Тя задава и системните изисквания относно допуски за изработка, усилващи профили ( армировка), уплътнения, възможни дебелини на стъклопакети , дори и необходими елементи за монтаж. Фирмата производител сертифицира профилите си, като те трябва да отговарят на определени стандарти- коефициент на топлопреминаване, шумоизолация, устойчвост. Тези характеристики са  в пряка зависимост от  размера на профилите и броят на камерите. Докато преди 10 години като топ продукт  се е считало 60 мм профили, сега  има такива с 90 мм.дебелина. Те осигуряват  уникални топлоизолационни характеристики  (до 0,80 W/м2К) и възможност за поставяне на стъклопакет с четири  стъкла до 66 мм.

Основният материал за производство на прозоречни профили е твърд поливинилхлорид, накратко твърд PVC. Тази пластмаса е термопластична, което означава, че може да се втечнява при високи температури – свойство, което позволява голямо разнообразие от форми за пластмасови прозорци. Течният поливинилхлорид се прекарва през формовъчна машина във фабриките на производителя на профили и след това се втвърдява чрез охлаждане.

2. ПРОИЗВОДСТВО НА ПРОЗОРЦИ

Сърцето на прозореца са стъклата. Стъклопакетът е около 80% от площта на целия прозорец и влияе най-много върху изолационните харакеристики на прозореца- топлоизолация U( W/m2K), шумоизолация R (dB), слънцезащита или соларен фактор , светлопропускливст. В зависимост  от разположението на прозореца се препоръчват   различни  видове  и комбинации от стъкла. Например нискоемисийното стъкло ( К-стъкло) е с покритие, което  задържа топлината в стаята.То се препоръчва за северни и източни изложения. Високоенергийното стъкло ( известно като 4 сезона) се използва  когато изложението е южно. То предотвратява навлизането на слънчевата топлина.

За качеството на стъклопакета оказава голямо влияние типа дистанционер.Той може да бъде алуминиев, high selectivе (pvc дистанционер ) и термопластичен( tps ) дистанционер. Използването на последните два може да осигури до 10% по-добра  топлоизолация и елиминиране  на възможността за появата на конденз.

Наред с топлоизолационните свойства на стъклопакетите и защита от проникване с взлом ( тук на помощ идват ламинираните и закалени стъкла)  шумоизолацията е много важна и  все по-актуална характеристика на стъклопакетите. Тя е показател за степента на поглъщане на звуковите вълни.Акустичните свойства  на даден прозорец се измерват с децибели.Обикновено стъклопакетите на прозрците са 30-47 dB, което съответства  :

30 dB –шума намалява  с 88%

40 dB-  шума намалява с  94%

По-високите стойности на шумозащита се постигат чрез използване на  ламинирани стъкла със специално шумопоглъщащо  фолио, ламинирани стъкла (триплекси) , несиметрична композиция на стъклата- комбинацията  от стъкла с различна дебелина води до  по-добро поглъщане на резонансните трептения.

3. СГЛОБЯВАНЕ НА ПРОЗОРЕЦА

PVC  прозорците са изключително сложни конструкции, които изискват  много компоненти, изградена система на производство, качествен контрол. Всеки прозорец трябва да бъде индивидуално изрязан по размер, остъклен и адаптиран към желанията на клиента по отношение на сигурност, дизайн и шумоизолация.

Важен съставен елемент от всеки прозорец е обковът и аксеоарите към него - дръжки, панти, вентилационни клапи.

Обковът  представлява различни механизми, които помагат за присъединяване на крилото към рамката на прозореца. Именно той, е и най-натоварен при използване на профила и различните атмосферни условия. Съвременните изисквания за качествен обков, се отнасят най-вече към базисната безопасност и устойчивостта срещу поява на корозия.

Напоследък все повече потребители залагат на т.нар. анти взлом обков за PVC дограма, което им дава сигурност за дома или офиса. Без значение, дали вашите врати и прозорци се отварят отгоре или притежават двуосов начин на отваряне, анти взлом системите са един чудесен начин, да се предпазите от престъпни посегателства срещу имота ви. Според последните проучвания в Германия около 80% от случаите на кражба, проникването в дома е през прозореца или балконската врата. По предоставени данни 77% е разбиване на обков с инструмент, 15% при двуосово отваряне на прозорец, 6% чрез счупване на стъкло и 2% други. По тази причина фирмите производители  започнаха масово да предлагат обков  със степен на сигурност RC2, предназначен за лесно достъпни прозорци на сгради с голям риск от проникване на крадци. Този вид заключване е защитен срещу отваряне с помощта на инструменти, като отвертки, клещи, клинове и др. Те са с много висока антивзлом и вандалоустойчивост, като резултатите от тестовете показват, че опитите за проникване с помощта на изброените инструменти не могат да повредят дори профила на затворения прозорец . Минималното време за преодоляване на защитата при клас на сигурност RC2 е 3 мин. използвайки отверка, клещи, чук и клин.

Относно дръжките- на пазара има  огромен асортимент от модели, дизайн и цветове. Препоръчваме на своите клиенти да избират модели тип sequstik   и в цвят различен от цвета на профила. Хубаво е да има контраст,за да може да се акцентира върху прозореца.

След като всички прозорци в поръчката са напълно сглобени, производителят на прозорци ги доставя готови за монтаж на клиента, където може да се извърши следващата стъпка – монтаж.

4. МОНТАЖ ОТ ПРОЗОРЦИ

Пластмасовите прозорци са изключително издръжливи продукти, но и те имат краен живот. От определена възраст прозорците могат да показват признаци на стареене, което може да ограничи функционалността и да намали топлоизолационните характеристики на прозореца. След няколко десетилетия подмяната на старите прозорци може да има смисъл или да е необходима.

Смяната на прозорците може да има смисъл и по други причини. От една страна, новите прозорци повишават стойността на имота, от друга страна, добрите топлоизолационни стойности на съвременните модели прозорци могат значително да намалят годишните разходи за отопление. Така прозорците се изплащат за определен период от време.

Ако решите да закупите нова дограма, естествено възниква въпросът къде да се изхвърли старата дограма. Първоначално изхвърлянето е трудно, тъй като прозорецът се състои от комбинация от пластмаса, стъкло, метал и уплътнителни материали. Тези материали първо трябва да бъдат разделени, за да се даде възможност за рециклиране и по този начин връщане към материалния цикъл. Старите прозорци се класифицират като строителни отпадъци и затова не трябва да се изхвърлят с битовите отпадъци.

Следователно има няколко възможности за професионално изхвърляне на пластмасов прозорец:

Изхвърляне от монтажника на прозорци  : Ако купувате нова дограма с монтаж, проверете дали в офертата е включено изхвърляне на старата дограма. Повечето монтажници на прозорци предлагат тази услуга срещу малка допълнителна такса.

Изхвърляне в поръчан контейнер:

Ако искате сами да се погрижите за изхвърлянето на старата дограма, наемането на контейнер за смесени строителни отпадъци е вариант. Тук прозорците могат просто да бъдат изхвърлени като цяло. Контейнерът се взема от фирмата за извозване на отпадъци и по-късно старите прозорци се демонтират на техните компоненти.

РЕЦИКЛИРАНЕ

Разбира се, би било жалко, ако животът на PVC прозореца приключи с изхвърляне. За щастие пластмасата вече е почти 100% рециклируема и може да бъде върната във веригата за ресурси, ако е правилно обработена. Различни процеси на отделяне и обработка водят до чист, висококачествен PVC гранулат, от който могат да се изработят нови прозорци.